אבחון עסקי

במאמר זה אנסה לשפוך אור על השאלה החשובה – מהו אבחון עסקי וכיצד הוא עשוי לשפר באופן משמעותי את התוצאות העסקיות ואת המצב הפיננסי של העסק.

 

אבחון עסקי הוא למעשה בדיקה יסודית ומקיפה של היבטים שונים בעסק במטרה לנסות לשפר נקודות תורפה ולמנף נקודות חוזק.

 

האבחון העסקי מתייחס לאסטרטגיה העסקית, לפעילויות השיווק והמכירות, ליעילות התפעול, הרכש, וניהול המלאי, להעסקת עובדים בעסק, לבקרה הפנימית ולניהול סיכונים, לסבירותן של עלויות שונות בעסק, לניהול ותכנון פיננסיים (לרבות ניהול תזרים מזומנים, ניהול ההון החוזר, מבנה האשראי, ניהול תקציב ובקרה, תמחיר והמחרה, מבנה המימון של העסק, גידור סיכונים פיננסיים וכו') וכן הלאה.

 

תהליך אבחון עסקי מתחיל במיפוי העסק ובניתוח הפעילויות המרכזיות בו. האבחון העסקי מתבסס על מידע המתקבל במהלך ראיונות עם מנהליו ועובדיו של העסק, על דוחות עסקיים ופיננסיים שונים (דוחות כספיים תקופתיים, דפי בנק, מאזני בוחן, דיווחים לרשויות המס, טפסי פחת, דוחות מלאי, דוחות מכירות, דוחות ייצור, פקודת שכר, דוחות גיול לקוחות וכו'), על בחינת מסמכים שונים, על מחקרי שוק חיצוניים ועל מידע אחר לגבי עסקים דומים באותו ענף וכד'.

 

לאחר השלמת תהליך האבחון העסקי תתקבל תמונה טובה יותר של מצב העסק ולרבות: יתרונות וחסרונות עסקיים ותחרותיים, נקודות חולשה ונקודות חוזק, בעיות עיקריות בעסק ובפעילותו, חוסר יעילות בתחומים מסוימים, סיכונים עסקיים ופיננסיים עיקריים, גורמי מפתח עיקריים להצלחה ועוד.

 

בהתאם לתוצאות האבחון העסקי ניתן בשלב הבא להכין תוכנית עסקית ייחודית שתשמש כתוכנית עבודה שמטרתה להגדיר יעדים עסקיים ופיננסיים. תוכנית עסקית זו תשמש כמעין מפת דרכים עבור העסק ומנהליו ותאפשר בשלב מאוחר יותר לבצע בקרה שוטפת על ההתקדמות בתהליך.

 

אבחון עסקי מומלץ לחברות ולעסקים שנקלעו למשבר אך גם לחברות ולעסקים אשר מעוניינים בצמיחה עסקית, בשיפור הרווחיות ובהגדלת תזרים המזומנים החיובי.

 

אבחון עסקי מאפשר לעסקים למקסם את הפוטנציאל שלהם ולעיתים קרובות אף למנוע מהם להיקלע למשברים עסקיים ופיננסיים.

 

ישנם כלים רבים בהם ניתן להשתמש לצורך ניהול עסק בצורה יעילה יותר. אבחון פיננסי מעניק לבעל העסק או למנהליו את הכלים המתאימים ביותר לניהול ולבקרה.

 

תהליך האבחון העסקי ישפר את איכות הניהול של העסק ובכך יסייע בהגדלת המכירות ובשיפור שיעורי הרווחיות. מטרתו העיקרית של העסק היא לייצר ערך לבעליו ואבחון עסקי יסודי ומקצועי מהווה אמצעי חשוב לצורך הגשמת מטרה זו.

אבחון עסקי המתבצע על ידי בעל מקצוע מנוסה עשוי לחסוך לעסק סכומי כסף גבוהים. פגישת ייעוץ בחינם וללא כל התחייבות עשויה להיות הצעד הראשון בדרך להצלחה עסקית ופיננסית.

 

לקבלת פרטים נוספים לגבי אבחון עסקי וייעוץ פיננסי הנכם מוזמנים ליצור קשר באתר.

צריכים ייעוץ?
התקשרו
077-9971545