• ראשי
  • נוהל גילוי מרצון – לשלם את מה שמגיע למדינה מבלי לקבל קנסות או להיחשף פלילית

נוהל גילוי מרצון – לשלם את מה שמגיע למדינה מבלי לקבל קנסות או להיחשף פלילית

נוהל גילוי מרצון הוחל לראשונה בשנת 2004, כהוראת שעה אשר נועדה לגייס את הציבור ולעודד אותו לדווח על הכנסות שאינן מדווחות בארץ ובחו"ל ולשלם את המיסוי עבורן כנדרש בחוק, וזאת בתמורה לחסינות מפני העמדה לדין פלילי עקב ההשתמטות וההסתרה. נוהל זה שב וחזר בשנת 2016 ואף זכה להארכה, שהביאה לחשיפתם של כעשרים וחמישה מיליארד שקלים שאינם מדווחים במעל שבעת אלפים בקשות לגילוי מרצון, והכניסה לקופת המדינה כשלושה מיליארד שקלים.

 

חקיקה מחמירה ושיתופי פעולה בין בנקים ברחבי העולם לרשויות המס הביאה בעלי חשבונות בחו"ל לחשוש מגילוי חשבונות וסכומי כסף שאינם מדווחים, זאת לצד הקלות והטבות במיסוי ויציאה בהוראת השעה נוהל גילוי מרצון 2018 שחוזר במלוא כוחו, מביאה רבים למסקנה הבלתי נמנעת כי מוטב להצהיר ולספוג את חבות המס מאשר להמתין לחקירת מיסוי וחקירה פלילית אם וכאשר זו תיפתח.

חשוב לדעת כי נוהל גילוי מרצון מתייחס לגילוי אודות הכנסות בארץ ובחו"ל, מכל סיבה שהיא לרבות הכנסה מעבודה, זכיות בהגרלות, רווחי בורסה וניירות ערך, מתנות וירושות. המיסוי שיידרש מן הנישומים יהה בהתאם למיסוי הנדרש בחוק על פי סכומי הכסף המוצהרים ומקורם. לרשות המיסים תהה הסמכות המלאה לגבות תשלומי ריבית והצמדה אודות הסכומים הללו, אולם על פי ניסיון העבר במקרים רבים של הצהרה בגילוי ובתום לב זכה הנישום לפטור מריביות אלו.

תום לב הוא שם המשחק בעת ההצהרה על גילוי מרצון. מסיבה זו זכות ההצהרה עומדת לרשות נישומים אשר מחזיקים בחשבונות בנק וסכומי כסף שלא דווחו בעבר בארץ או בחו"ל, מבלי שנפתחה כנגדם חקירה פעילה של רשות המיסים. נישומים אשר כנגדם תלויה ועומדת חקירה פעילה איחרו את המועד ולא יהיה זכאים לזכויותיהם של המצהירים בגילוי מרצון.

חשוב לציין כי החסינות הניתנת בפני העמדה לדין פלילי אודות העלמת מס ועבירות נוספות הנולדות מכך, לרבות הלבנת הון- עבירה פלילית אשר טומנת בחובה עונש מאסר ממושך, מתאפשרת בזכות אישורו של היועץ המשפטי לממשלה, אשר מחזיק בסמכות הבלעדית במדינת ישראל להענקת חסינות מפני עמידה לדין משפטי בגין עבירה פלילית. חסינות זו הנה התמורה העיקרית שמספקת מדינת ישראל באמצעות רשות המיסים לנישומים הפועלים על פי נוהל גילוי מרצון החדש.

רשות המיסים אף מציעה מספר מסלולי הצהרה לגילוי מרצון על נכסים והכנסות מחוץ לישראל ובתחומה, בניהם מסלול סטנדרטי לגילוי מרצון, מסלול אנונימי ומסלול מקוצר. כל אחד מן המסלולים מותאם לנישום בהתאם לסכומים המוצהרים, למקורם ולמיקום הכספים הנוכחי.

על מנת להבטיח הצהרת גילוי מרצון במסלול המתאים, כמו גם תשלום חבות המס כחוק לאחר מיצוי מלא של זכויות, הטבות והקלות, מומלץ שלא לפעול אל מול רשויות המס ללא ייעוץ וליווי משפטי ופיננסי, שבאמצעות ידע וניסיון יבטיח הצהרה בתום לב, תשלום מיסוי מופחת ככל הניתן ויציאה לדרך חדשה ונטולה מחובות מס ו/או חששות.

לפרטים נוספים ניתן גם להוריד את קובץ ה PDF מרשות המיסים

צריכים ייעוץ?
התקשרו
077-9971545