טופס 101

בתחתית הדף תוכלו למצוא קישור לטופס 101 להדפסה.

 

אם אתם מעוניינים גם להבין מהו טופס 101, מהן מטרותיו ומדוע חשוב למלא אותו בצורה נכונה, אתם מוזמנים לקרוא את המאמר התמציתי שלהלן.

 

מהו טופס 101

 

טופס 101 הוא טופס של מס הכנסה המשמש כמעין כרטיס עובד. טופס 101 מיועד למילוי על ידי עובדים שכירים בכל שנה מחדש. מטרתו העיקרית של טופס 101 היא להסדיר את הטבות המס המגיעות לעובדים. טופס 101 משמש בידי המעביד כאסמכתא למתן הפטורים והזיכויים ממס לעובדים בהתאם למצבם האישי. הטופס מאפשר גם עריכת תאום מס במשכורת העובד למי שלא עבד מתחילת שנת המס ועד תחילת העבודה אצל המעביד או למי שיש בידו הכנסות נוספות ממשכורת או מקצבה.

 

באמצעות טופס 101 מדווח העובד למעסיק על מצבו האישי וכך יודע המעסיק כיצד לחשב את מס ההכנסה שיש לנכות ממשכורתו של העובד.

 

זיכויים ממס

 

אחת מההטבות אותן מסדיר טופס 101 היא זיכויים מהמס. זיכוי ממס משמעותו החזר של מס לעובד.

 

כך לדוגמא כל תושב ישראל זכאי באופן אוטומטי ל-2.25 נקודות זיכוי. שווי נקודת זיכוי בשנת 2013 הוא 218 ₪ לחודש. כלומר העובד זכאי בכל חודש להחזר בסך של 490.5 ₪ מהמס שחושב לו לפי מדרגות המס שלו (בהנחה שאכן חושב מס לתשלום). מדובר בזיכוי שנתי בסך של 5,886 ₪ (נכון ל-2013) וכדי ליהנות מהזיכוי הזה יהיה עלינו לסמן בטופס 101 כי אנו אכן תושבי ישראל.

 

אישה עובדת זכאית לחצי נקודת זיכוי נוספת בנוסף לנקודות הזיכוי המגיעות לה מעצם היותה תושבת ישראל.

 

באופן דומה מוענקים זיכויים ופטורים ממס בהתאם לתקרות ולתנאים המוגדרים בחוק גם להורים לילדים, לחיילים משוחררים, למסיימי לימודים אקדמיים או מקצועיים, למתגוררים בישובים הנמצאים באזורי פיתוח שנמצאים ברשימה וכן עבור מצבים אישיים נוספים כמו נכות, משפחות חד הוריות וכן הלאה.

 

תאום מס באמצעות טופס 101

 

טופס 101 מאפשר לבצע גם תאום מס. יש לזכור כי החישוב של מס ההכנסה נעשה ברמה השנתית. לדוגמא מי שעבד רק בחצי מהשנה יראו את הכנסותיו כאילו נצברו על פני כל השנה ומכאן שההכנסה החודשית הממוצעת תהיה נמוכה יותר ולכן תשלום המס יפחת אף הוא בהתאם. טופס 101 מאפשר למי שלא עבד מתחילת שנת המס ועד תחילת העבודה אצל המעסיק ליהנות מתאום מס שיאפשר לו להפחית את חבות המס שלו כבר דרך תלוש המשכורת ולא באמצעות הגשת דוח מס שנתי. טופס 101 מאפשר לבצע גם תאום מס לכל מי שיש לו הכנסות נוספות ממשכורת אצל מעסיק אחר או הכנסות מקצבה.

 

לנוכח כל האמור לעיל קיימת חשיבות רבה למילוי טופס 101 באופן מלא ומדויק.

 

להדפסת טופס 101 לשנת 2013 לחצו על התמונה שלהלן:

 

צריכים ייעוץ?
התקשרו
077-9971545